Biofo

Biofo

Jeotermal Sahalarda; Tarımsal alanda faaliyet gösteren seracılık sektörünün üretimi sonucunda oluşan tamamen organik bitkisel yan ürünler BIOFO’nun kaynağını oluşturmaktadır.

BIOFO’nun Kaynağı Nedir?

Jeotermal Sahalarda; Tarımsal alanda faaliyet gösteren seracılık sektörünün üretimi sonucunda oluşan tamamen organik bitkisel yan ürünler BIOFO’nun kaynağını oluşturmaktadır.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi TEKNOPARK, Veterinerlik Fakültesi ve KOZANLAR Jeotermal ortak çalışması ile yürütülen “Organik Yan Ürünlerin Ekonomiye Kazandırılması” çalışması sonucunda elde edilen “Organik Gübre ve Toprak Düzenleyici” ürünlerin üretimi hakkında yapılan çalışma, tamamen DOĞAL, İYİ TARIM SERTİFİKALI ve ORGANİK ÜRETİM YAPILAN seralardan temin edilen hammaddeler ile sağlanmaktadır.

BIOFO’nun Üretim Süreci Nasıldır?

Avrupa Birliği standartlarında üretim yapılan tesisimizdeki makine/ekipmanların %100’ü yerli üretimdir.

Hammaddenin kaynağında ayrı toplanmasından sevkiyatına kadarki tüm süreç bir proses dahilinde kontrollü yürütülmektedir.

Bu proses 2020/00580 numarasıyla şirketimiz adına Patent kapsamında koruma altına alınmıştır.

BIOFO; hiçbir şekilde kimyasal veya içeriğini değiştirecek biyolojik işlemden geçmemektedir.

Ülkemizdeki teknoloji, makine/ekipmanların kullanılmasıyla tamamlanan tesisin hiçbir şekilde dışarıya bağımlılığımız söz konusu değil.

Tüm bu işlemler yapılırken tesiste herhangi bir şekilde atık oluşmuyor.

Ulusal ve uluslararası mevzuatlardaki tüm şartlar sağlanıyor.

BIOFO Katı Organik Gübre Nedir?

Tarımsal üretim yapılan arazilerde bitki sağlığını, gelişimini ve verimi arttırmak, bitki beslenmesi için gerekli maddelerin maksimum düzeyde sağlayabilmesi ve toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzenleyebilmek, bitkinin topraktan daha kolay besin alabilmesi için belli aralıklarda toprağa verilmesi gereken Organik Gübredir.

BIOFO; içerisinde bulunan bileşenlerle birlikte toprağa ve bitkiye direnç kazandırarak sağlıklı bitki oluşumunu teşvik ederek ürünlerin verimini arttırır. Toprak strüktürü ve bitki gelişimi için katkı sağlarken doğaya ve canlılara zararlı etkisi yoktur.

Özellikle kimyevi gübrelerin zararlarının ortaya çıkması üzerine BIOFO tercih edilebilecek en verimli organik gübredir. Kimyevi gübrenin toprakta bıraktığı kalıntılar humik fulvik asitler ile giderilebilmektedir. Toprağın havalanması sağlanmakta, topaklanma engellenmekte, erozyon engellenmekte ve toprağın iyon miktarının da artmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda toprak zenginleşmiş olur.

BIOFO %42’lik humik fulvik asit oranıyla bitkinin ciddi şekilde topraktan faydalanmasını sağlar.

Yanlış sulama ve yanlış gübreleme yapılmış, toprak yapısı bozulmuş arazilerde toprağı iyileştirme özelliği bulunmaktadır.

BIOFO ekosisteme herhangi bir şekilde zarar vermez, aksine ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengenin ve topraklarımızdan kaybolan organik madde içeriğinin yeniden oluşmasını sağlar.

Bitkisel ürünlerden elde edilmiş, tamamen doğal ve organik olan BIOFO; her türlü bitki, çiçek, sebze ve meyve ağaçlarında kullanım için uygundur.

Organik tarım yapan çiftçiler ürünlerinde gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Organik maddece zengin pelet gübre yavaş eridiği için bitkinin uzun süreli organik madde ve bitki besin elementi ihtiyacını karşılamaktadır.

Ürün içeriğinde kesinlikle insan, hayvan ve toprak sağlığını tehdit edecek fiziksel, kimyasal, biyolojik katkı maddeleri bulunmamaktadır.

Sürdürülebilir biyo çeşitlilik ve gıda güvenliği için toprak strüktürünün ideal koşullarda kalmasını sağlamaktadır.

BIOFO toprağın daha canlı olmasını sağlayarak üretilen ürünlerin verimini arttırmaktadır.

Toprağın su tutma kapasitesini arttırarak sulama maliyetlerinin de düşmesine yardımcı olmaktadır. Yetiştirilen ürünlerin hastalığa yakalanma oranını da en aza indirmektedir. Ayrıca bu sayede meydana gelebilecek erozyon riskini de ortadan kaldırır.

Toprağın sıkışmasını engeller ve toprağın hava almasını sağlayarak daha kuvvetli bir kök sistemi oluşmasını desteklemektedir.

Topraktaki bitki gelişimi için faydalı mikroorganizmaların sayısını arttırır.

Toprak pH ve sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olur.

Depolanması ve kullanımı kolay ve zahmetsizdir.

 

 

Organik Madde                               :

%75

Organik Karbon                               :

%32

Toplam Azot (N)                              :

%2

Suda Çöz. Potasyum (K2O)            :

%2

Toplam Hümik + Fülvik Asit          :

%42

pH                                                      :

5 – 7

Max. Nem                                        :

%20Organik Maddenin Ülkemiz İçin Önemi Nedir?

Toprağın organik madde içeriği; verimliliğini etkileyen en önemli sorunlardan biri.

İyi bir tarım toprağı, ağırlığının en az yüzde 3’ü kadar organik madde içermeli ama Türkiye’de tarım topraklarının yüzde 99’u bu değerin altında. Yanlış tarımsal uygulamalar topraklarımıza büyük oranda zarar veriyor.

Tarım topraklarını daha verimli hale getirmek için toprağın bir ekosistem olarak canlı ve cansız tüm bileşenleri ile korunması gerekmekte.

Listede belirtilmeyen ürün çeşitleri için lütfen firmamız ile iletişime geçin. Size en uygun kullanım miktarı, zamanı ve uygulama şekli için yardımcı olalım.

Bitkisel Kaynaklı Organik Madde

BIOFO; tamamen bitkisel menşeli ürünlerden elde edilmiş, doğal ve organik bir gübredir. Bitkilerin parçalanma ve işlenmesi sonucu üretilen, organik madde içeriği yüksek, serbest aminoasitleri, vitamin, mineralleri ve bitkinin büyümesi için gerekli olan bitki besin elementlerini içeren organik yapıya sahiptir.

BIOFO’nun organik madde içeriği en az %75’dir.

Ayrıca BIOFO’yu diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliği tamamen bitkisel kökenli olmasıdır.

Ürün etiketinde belirtilen dozajlama tavsiyeleri sayesinde toprağın daha verimli hale gelmesini sağlar ve toprağın organik madde miktarını artırarak kimyasal gübreye bağımlılığı azaltır.

Ülkemizde BIOFO’ya muadil bitkisel kökenli tek ürün diğer markamız olan OGITA’dır.

Yüksek organik madde içerikli diğer gübreler ithal edilip fahiş fiyatlara satılmaktadır.

Ayrıca; T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gübre Takip Sistemi (GTS) kayıtlı üretimi yapılan OGITA, çiftçiye ulaşan her parti ürünün içerik garantisini vermektedir.

Listede belirtilmeyen ürün çeşitleri için lütfen firmamız ile iletişime geçin. Size en uygun kullanım miktarı, zamanı ve uygulama şekli için yardımcı olalım.

Kullanım Alanı, Şekli, Zamanı ve Miktarı

ÜRÜN ÇEŞİDİ

KULLANMA DOZU

UYGULAMA DÖNEMİ VE YÖNTEMİ

SEBZELER
(Domates, Biber, Patlıcan vb.)

20 kg/Dekar

EKİM ÖNCESİ TOPRAK HAZIRLIĞI SIRASINDA UYGULANARAK TOPRAĞA KARIŞTIRILIR.

TAHILLAR
(Buğday, Arpa, Yulaf, Fiğ, Ayçiçeği vb.)

10 kg/Dekar

MEYVE AĞAÇLARI
Elma, Armut, Kiraz, Vişne, Erik, Şeftali, Kayısı, Ayva, Turunçgiller, Zeytin vb.)

20 kg/Dekar

MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

30 kg/Dekar

ÇİLEK

20 kg/Dekar

PAMUK

20 kg/Dekar

YER FISTIĞI VE YONCA

10 kg/Dekar

ÜZÜM

20 kg/Dekar

ÇİM, SÜS BİTKİLERİ VE PEYZAJ ÇALIŞMALARI
Çim Alanlar, Süs Bitkileri ve Çalılar, Tek Yıllık Dış Mekan Bitkileri

20 kg/Dekar

FİDE ÜRETİM TESİSLERİ

20 kg/Dekar

PATATES, PANCAR

20 kg/Dekar

KAVUN, KARPUZ

20 kg/Dekar

 

Listede belirtilmeyen ürün çeşitleri için lütfen firmamız ile iletişime geçin. Size en uygun kullanım miktarı, zamanı ve uygulama şekli için yardımcı olalım.

X